Zapytaj o produkt:

Zostaw swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą. Odpowiemy na pytania i być może wspólnie wybierzemy produkt najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego obiektu.

Cieszymy się, że nas odwiedziłeś.

Zostaw swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą. Odpowiemy na pytania i być może wspólnie wybierzemy produkt najlepiej dopasowany do potrzeb Twojego obiektu.

Urządzenia chłodnicze z agregatem zewnętrznym i wbudowanym – które wybrać?

Urządzenia chłodnicze są podstawowym elementem wyposażenia nie tylko sklepów z żywnością czy produktami wymagającymi specjalnego przechowywania, ale także w klimatyzacjach. Jednym z ich podstawowych elementów, który umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury w urządzeniach, jest agregat. Może być wbudowany w urządzenie chłodnicze lub być umieszczony poza nim. Jaka jest jego zasada działania?

Co to jest agregat?

Agregat chłodniczy to bardzo ważny element urządzeń chłodniczych, który odpowiada za wygenerowanie i utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury wewnątrz ich komór. Wydajność agregatu chłodniczego powinna być dostosowana do przeznaczenia urządzenia, w którym został zamontowany.

Agregaty w przemysłowych urządzeniach mroźnych, w których musi panować bardzo niska temperatura, powinny mieć większą moc niż te, które zamontowane są w zwykłych lodówkach. Należy też pamiętać, że aby zwiększyć wydajność agregatu, powinno się go podłączyć z termostatem, który jest odpowiedzialny za pomiar temperatury wewnątrz komory chłodzącej.

Zastosowanie termostatu jest niezwykle istotne, ponieważ bez niego agregat chłodniczy musiałby pracować cały czas, aby utrzymać niską temperaturę, co byłoby równoznaczne z nadmiernym zużyciem energii. Termostat odpowiada za włączanie sprężarki, gdy temperatura wewnątrz komory jest za wysoka i wyłączanie go, gdy osiąga pożądany poziom.

Zasada działania agregatu chłodniczego

Cykl działania agregatu chłodniczego rozpoczyna się w parowniku, to znaczy układzie, w którym krąży czynnik chłodniczy. W systemie tym panuje niskie ciśnienie oraz temperatura, co powoduje, że czynnik chłodzący jest w stanie pobierać energię cieplną z produktów, które znajdują się wewnątrz komory chłodniczej, pod której wpływem paruje.

Kolejnym elementem jest zassanie czynnika chłodzącego przez sprężarkę, która zwiększa jego ciśnienie i temperaturę. Następnie trafia on do skraplacza, w którym dochodzi do jego skroplenia się. Zmiana stanu skupienia powoduje, że oddaje on całą zgromadzoną energię z wnętrza komory.

Po oddaniu ciepła, ochłodzony czynnik przepływa przez element dławiący, w którym dochodzi do obniżenia jego ciśnienia i temperatury do takiego poziomu, aby mógł trafić z powrotem do parownika i na powrót ogrzać ciepłem panującym w komorze. Od tego momentu cały cykl powtarza się i będzie trwał do momentu, aż w komorze zapanuje odpowiednia temperatura.

Urządzenia chłodnicze z wbudowanym agregatem i bez – które wybrać?

Urządzenia chłodnicze muszą być wyposażone w agregat, jednak mogą być nim zasilane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest agregat zewnętrzny, który montowany jest poza urządzeniem chłodniczym. Drugi to agregat wewnętrzny, znajdujący się w jego środku.

Jak można się łatwo domyślić, urządzenia chłodnicze z agregatem wewnętrznym są bardziej kompaktowe, dlatego przeznaczone są zwłaszcza do mniejszych powierzchni. Do ich głównych zalet zalicza się prosta konstrukcja, dająca możliwość natychmiastowego podłączenia do prądu i użytkowania.

Urządzenia chłodnicze z zainstalowanym agregatem zewnętrznym lepiej sprawdzają się na większych powierzchniach – handlowych i przemysłowych. Do ich głównych zalet zalicza się zmniejszona emisja ciepła oraz niski poziom hałasu. Jednak przed podjęciem decyzji o wybraniu odpowiedniego dla swojego obiektu sprzętu, warto rozważyć jego wszystkie wady i zalety.

Nasza firma ES System K oferuje zróżnicowany sprzęt chłodniczy, który zasilany jest agregatami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. W razie jakichkolwiek wątpliwości chętnie służymy pomocą i doradzamy w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

Plusy i minusy urządzeń chłodniczych z wbudowanym agregatem

urządzeniach chłodniczych z wbudowanym agregatem wszystkie jego elementy znajdują się wewnątrz, to znaczy skraplacz, zawór termoregulacyjny i parownik.

Zalety urządzeń chłodniczych z wbudowanym agregatem:

 • wysoka wydajność - wbudowane agregaty charakteryzują się wysoką wydajnością, idealnie sprawdzając się w różnych temperaturach;

 • ekologiczne rozwiązanie - wbudowane agregaty potrzebują około 80% mniej chłodziwa niż jednostki centralne, a jego wyciek waha się w granicach 0-4%. Dzięki temu jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne;

 • ekonomia - urządzenia chłodnicze z wbudowanym agregatem nie potrzebują specjalnego pomieszczenia dla jednostki centralnej i specjalistycznych rurociągów, które łączą urządzenia. To powoduje około 70% tańszą instalację układu i jego łatwą konserwację;

 • mobilność -  urządzenia z wbudowanym agregatem można z łatwością przemieszczać po pomieszczeniu, a nawet poza nie;

 • większe bezpieczeństwo produktów spożywczych -  każde urządzenie z wbudowanym agregatem działa jako osobna jednostka, dlatego w razie awarii pozostałe pozostają bezpieczne, co pozwala zmniejszyć ryzyko ewentualnych strat produktów;

 • tania i szybka instalacja - każdy z komponentów urządzenia chłodniczego jest zintegrowany fabrycznie, dlatego nie ma potrzeby ich montażu na miejscu;

 • niski poziom hałasu -  wbudowana sprężarka jest podwójnie izolowana, co zmniejsza ilość generowanego przez nią hałasu.

Urządzenia chłodnicze z wbudowanym agregatem posiadają wiele zalet, jednak nie będą równie wydajne w każdym pomieszczeniu.

Wady urządzeń chłodniczych z wbudowanym agregatem:

 • przystosowanie do pracy w mniejszych pomieszczeniach  - urządzenia chłodnicze z wbudowanym agregatem charakteryzują się mniejszą wydajnością niż te z jednostką zewnętrzną. Dlatego też przystosowane są do pracy w mniejszych powierzchniach, w których nie koniecznIe jest utrzymanie bardzo niskich temperatur;

 • szybsze nagrzewanie się -  wbudowany agregat jest podwójnie izolowany, dlatego też oddanie ciepła jest trudniejsze, a przez to całą jednostka nagrzewa się bardziej, niż urządzenia z agregatem zewnętrznym.

Urządzenia chłodnicze z wbudowanym agregatem mają swoje zalety i wady. To idealne rozwiązanie do domów, sklepów, obiektów handlowych i placówek medycznych o mniejszej powierzchni.

Wady i zalety urządzeń chłodniczych z agregatem zewnętrznym

Agregaty do montażu zewnętrznego są przystosowane do tego typu instalacji i w swoim układzie nie posiadają sprężarki. Aby podłączyć wszystkie ich komponenty z urządzeniem chłodniczym konieczna jest odpowiednia widza i kwalifikacje.

Zalety urządzeń chłodniczych z agregatem zewnętrznym:

 • większa wydajność - jednostka zewnętrzna jest zdecydowanie większa niż ta w urządzeniach chłodniczych, w których jest wkomponowana. Ze względu na to wykazuje się dużo większą wydajnością, mogąc utrzymać bardzo niskie temperatury w dużych pomieszczeniach – zakładach przemysłowych czy hipermarketach;

 • cicha praca - agregaty zewnętrzne wykazują się cichą pracą z powodu oddzielnie zainstalowanej sprężarki;

 •  możliwość podłączenia kilku urządzeń - jednostki zewnętrzne są bardzo wydajne, dlatego możliwe jest podłączenie do pojedynczego kilku urządzeń chłodniczych;

 • mniejsze generowanie ciepła w pomieszczeniu -  jednostka zewnętrzna nie jest wbudowana w urządzenie chłodnicze, dlatego generuje zdecydowanie mniej ciepła;

 • większa przestrzeń przechowalnicza w urządzeniu chłodniczym - agregat nie zabiera miejsca w urządzeniu chłodniczym, dlatego cały mebel jest bardziej pojemny.

Urządzenia chłodnicze z agregatem zewnętrznym są idealnym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń, w których konieczne jest utrzymanie niskich temperatur lub w branżach, w których pożądane są mroźne.

Wady urządzeń chłodniczych z agregatem zewnętrznym:

 • mniej ekologiczne rozwiązanie - z uwagi na wysoką wydajność ten typ agregatów zużywa dużo więcej czynnika chłodniczego, niż jednostki wbudowane w urządzenie;

 • konieczność wygospodarowania miejsca  - osobna jednostka centralna potrzebuje przestrzeni do jej zamontowania;

 • większe koszty  - sama instalacja jednostki zewnętrznej wymaga zatrudnienia specjalistów. Dodatkowo konieczny jest zakup specjalnych rurociągów, bez których niemożliwe byłoby użytkowanie urządzeń chłodniczych.

Każdy z agregatów posiada swoje wady i zalety. Istotnym jest, aby dopasować odpowiednie urządzenie chłodnicze do ich przeznaczenia. Nasza firma ES System K podejmuje się szczegółowego doradztwa w kwestii wyboru najlepszych urządzeń chłodniczych z dostosowanym do niej agregatem. Zapraszamy do kontaktu!

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.